17.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Цените на нафтата продолжуваат да паѓаат

Најчитани вести

Цените на нафтата продолжија да паѓаат во четвртокот наутро по значителниот пад претходниот ден. Во средата за прв пат по четири сесии е забележано намалување на котите. Тоа беше предизвикано и од растот на американските резерви и од зајакнувањето на доларот по веста за најголемо забрзување на инфлацијата во земјата во последниве 30 години, пишува MarketWatch.

Денеска, веста дека САД се откажале од плановите за продажба на нафта од стратешките резерви има позитивно влијание на пазарот, велат аналитичарите на Commerzbank. Сепак, експертите очекуваат дека производството во земјата ќе продолжи да закрепнува следната година. Ова ќе има ограничувачки ефект врз поскапувањата на среден рок.

Цената на јануарските фјучерси за „Брент“ во 8:12 часот по македонско време на лондонската берза ICE Futures се намали за 0,12 долари – на 82,52 долари за барел. Во средата вредноста на овие договори падна за 2,14 долари (2,5%) на 82,64 долари за барел.

Во исто време, декемвриските фјучерси за американскиот репер WTI паднаа во е-трговија на Њујоршката берза (NYMEX) за 0,078 долари на 81,27 долари за барел. На крајот од претходната сесија нивната цена падна за 2,81 долар (3,3%) на 81,34 долари за барел.

Залихите на нафта во САД се зголемија за 1 милион барели минатата недела на 435,1 милиони барели, соопшти Министерството за енергетика на земјата. Резултатот беше во
во согласност со просечната прогноза на аналитичарите анкетирани од S&P Global Platts.

Истовремено, стоковите резерви на бензин се намалени за 1,56 милиони барели и изнесуваат 212,7 милиони барели, на дестилати – за 2,61 милиони барели, на 124,51 милиони барели.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com