20.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Најчитани вести

На светските берзи минатата недела цените на нафтата остро паднаа, паѓајќи на нивоа од февруари оваа година под притисок на загриженоста дека рецесијата во глобалната економија може да доведе до пад на побарувачката за енергетски производи.
Цената на барелот на лондонскиот пазар минатата недела ослабе за 8,7 отсто, на 94,92 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 9,7 отсто, на 89,01 долар.

Значителен пад на цената на нафтата уследи по падот во јули, при што на лондонскиот пазар барелот падна за околу 4 отсто, а на американскиот пазар за речиси 7 отсто. Цената на нафтата на меѓународните пазари сега е на најниско ниво од февруари годинава.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com