14.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Цената на природниот гас падна за повеќе од 20 отсто по вчерашниот раст од над 51 отсто

Најчитани вести

Цената на природниот гас во гасниот центар ТТФ во Холандија денеска падна, откако вчера поради руската инвазија на Украина се зголеми за речиси 51 отсто и достигна ниво од 134,31 евро за мегават-час. По почетокот на тргувањето денеска, цената на природниот гас падна на 106,09 евра за мегават-час или пад од 21 отсто во однос на вчерашните вредности.

Откако вчера цената на нафтата Брент за прв пат од 2014 година надмина 100 долари и достигна 105,53 долари за барел при денешното тргување, таблите од црното злато се околу 101,50 долари за барел.

Цената на златото се зголеми за 0,63% во однос на вчерашните нивоа на затворање до 1911,85 година

Токискиот индекс Никеи-225 ја затвори седницата со пораст од 505,68 поени или 1,95 отсто на 26.476,50 поени, со што стави крај на петдневната серија загуби, соопшти Кјодо.

Еврото се тргуваше за 1,1212-1216 долари и 129,24-30 јени во споредба со 1,1245-1246 долари и 128,88-92 јени вчера.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com