17.8 C
Skopje
Monday, October 3, 2022

Цената на нафтата вртоглаво расте, надмина 110 долари за барел

Најчитани вести


Силниот раст на цената на нафтата продолжи и синоќа бидејќи руско-украинскиот воен конфликтдонесе паника на пазарот и страв од можен недостиг. Американската нафта WTI скокна на највисокото ниво од 2013 година за време на вечерашното тргување, додека глобалната референтна марка, европската нафта Брент, надмина 110 долари за барел поради силната побарувачка.

Суровата нафта WTI порасна за повеќе од 5,0 отсто на 109,23 долари за барел, што е највисоко ниво од септември 2013 година, а цената на брент порасна за 5,6 отсто на 110,84 долари за барел, што е ниво невидено од јули 2014 година, пренесе CNBC.

Високата цена на „црното злато“ доаѓа во време кога Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници, вклучително и Русија, се подготвуваат да одржат состанок во среда за да разговараат за планот за производство за април.

И двата вида нафта, WTI и Brent, минатиот четврток го надминаа нивото од 100 долари, за прв пат од 2014 година, откако Русија ја нападна Украина, што предизвика страв од нарушување на снабдувањето на пазарот, кој и онака страда од недоволно снабдување.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com