14.8 C
Skopje
Wednesday, September 22, 2021

Царовска: Родовата рамноправност е придобивка за целото општество, ги елминираме случаите на дискриминација во основното образование

Најчитани вести

Ако споредиме што се е направено во овој период зад нас, ние сме светлосни години понапред во делот на женските права во однос на 2015 или 2016 година, денес ние живееме во многу порамноправно општество и тоа не само во легислативата, туку работите се менуваат и во пракса, порача вечерва потпретседателката на СДСМ, Мила Царовска на онлајн трибина организирана од Форумот на жени по повод Меѓународниот ден на жената – 8 март. -Главна придобивка е дека за првпат пат зборуваме дека родовата рамноправност или феминистичките политики не се однесуваат на борбата против мажите и жените или превласт на жените врз мажите, туку дека тоа е придобивка за доброто на општеството и дека од унапредувањето на правата на жените во едно општество, добиваат и мажите. И сметам дека тоа е основата за политиките понатаму да можат вистински да се имплементираат, посочи Царовска. Потпретседателката Царовска истакна дека еден од начините за унапредување на статусот на жената и поголема заштита од родово базираното насилство е низ системот на образование уште во основното образование. -Во новата концепција на основното образование еден од трите столба е родовата рамноправност. Тоа е важно затоа што ние се уште имаме учебници кои се полни со дискриминација врз основа на род. И затоа ако државата носи закони за недискриминација на жените, тогаш и образованиот систем треба да се менува. Затоа сме посветени сите оние измени што државата и собранието ги носат како законски измени, да ги вметнеме во образованието, заклучи Царовска.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com