Home » Царината заплени српски автобус во кој имало „бункер“ за криење на стоки

Царината заплени српски автобус во кој имало „бункер“ за криење на стоки

by Журнал.мк

Вчера, на граничниот премин Табановце за излез од земјава, македоската Царина заплени автобус кој возел редовна линија за Скопје – Белград во кој бил откриен специјален „бункер“ за криење на стоки. Согласно законските одредби, автобусот е запленет, информира Царинската управа.

Царината заплени српски автобус во кој имало „бункер“ за криење на стоки (ФОТО+ВИДЕО)

„Од страна на царинските инспектори од одделението за оперативни работи при Секторот за контрола и истраги, автобусот бил селектиран за детална контрола, при што увидени се прегради во делот на креветот за возачите каде бил направен отвор од каде може да се пристапи до тешко пристапни делови кај задниот дел од автобусот.

с

Отворот бил затворен со метална преграда, а врз тоа била ставена дрвена плоча со тапацир, што претставува специјално адаптиран простор – бункер, со цел криумчарење на стока.

Согласно член 263 став 7 и член 269 став 2 од Царинскиот закон, автобусот, предмет на прекршок, е привремено одземен, а против возачот е поднесена соодветна пријава до надлежниот Основен суд“, се вели во соопштението на Царинската управа.

https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FCustomsMK%2Fvideos%2F6522479014509791%2F&show_text=false&width=560&t=0

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More