28.8 C
Skopje
Sunday, June 20, 2021

Цанчев:Иако Македонија не го спроведува договорот, Бугарија е подготвена за дијалог

Најчитани вести

Цанчев ја истакна потребата од приоритетно обезбедување на вакцини за земјите од западниот Балкан

Бугарскиот постојан претставник во ЕУ, Димитар Цанчев изјави дека Бугарија останува подготвена за дијалог со Македонија,иако според него земјава продолжува да не го спроведува договорот за добрососедство, јави бугарското национално радио , перенесе МИА.

Цанчев ја истакна потребата од приоритетно обезбедување на вакцини за земјите од западниот Балкан, додавајќи дека софија го поддржува воведувањето на дигитален зелен сертификат, кој треба да го олесни слободното и безбедно движење и водено да придонесе за закрепнување на туристичкиот сектор.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести