-7.2 C
Skopje
Thursday, February 9, 2023

Хутите соборија американски дрон во близина на саудиската граница

Најчитани вести

Јеменската бунтовничка група Хути тврди дека собориле американски дрон во близина на границата со Саудиска Арабија.

Хутите претходно извршија напад врз јеменските и саудиските сили и ја презедоа контролата врз владините позиции во главниот град на Јемен.

Тие тврдат дека собориле американски шпионски дрон над јеменскиот град на Црвеното Море, Ходеидах.

Веста ја објави портпаролот на Хутите, Јанхја Саре. Според него, тој дрон собирал разузнавачки информации.

Засега нема реакција од страна на коалицијата предводена од саудиска Арабија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести