Хуавеј го најави оперативниот систем кој може да го замени Андроид

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Хуавеј претстави сопствен оперативен систем за паметни телефони, за кој вели дека може да го замени Андроид доколку со американските санкции на кинескиот технолошки гигант му биде укинат пристап до системот на Гугл.

Хуавеј технолоџис наведе дека првиот уред кој ќе го користи системот ХармониОС ќе биде претставен утре.

Шефот на потрошувачкиот оддел на Хуавеј, Ричард Ји изјави дека компанијата сака да користи Андроид, но дека може веднаш да се префрли на ХармониОС доколку изгуби пристап до широко користениот американски систем.

Вашингтон тврди дека Хуавеј претставува безбедносна закана, што компанијата негира и и воведе ограничувања за пристап до американската технологија.

T.E.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.