Home » Хрватскиот фудбалер Јошко Гвардиол е новото засилување на Манчестер Сити

Хрватскиот фудбалер Јошко Гвардиол е новото засилување на Манчестер Сити

by Lina Muslija

Хрватскиот фудбалер Јошко Гвардиол е новото засилување на Манчестер Сити, објави англискиот и европски шампион.

Хрватот потпиша договор на пет години, а неговиот клуб Лајпциг ќе добие 77 милиони фунти како обештетување.

Тој е вториот најскап дефанзивец на сите времиња по Хари Мегваер, кој се пресели во Манчестер Јунајтед од Лестер во летото 2019 година за 80 милиони фунти.

Гвардиол кариерата ја започна во Динамо Загреб, а за хрватската репрезентација одигра 21 натпревар и постигна два гола.

Младиот стопер го освои третото место со репрезентацијата на Светското првенство во Катар 2022 година.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More