Хрватска со голем недостиг од медицинскиот персонал

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Скоро 12 000 медицински сестри и требаат на земјава која почна да увезува работници дури од Филипините, Индија и Африка.

Педијатри, анестезиолози, гинеколози, но и радиолози и доктори по семејна медицина се оние кои во моментов се меѓу најбараните за работа во 62 болници колку што има во таа земја.

Од друга страна хрватската лекарска комора бележи 13 613 вработени лекари со полно работно време, а има и такви кои работат по 4 часа дневно бидејќи се во пензија.

Хрватска во последните години константно се соочува со недостиг на кадар и постојано бара сезонски работници.

Вебмастер

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.