17.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Хрватска со голем недостиг од медицинскиот персонал

Најчитани вести

Скоро 12 000 медицински сестри и требаат на земјава која почна да увезува работници дури од Филипините, Индија и Африка.

Педијатри, анестезиолози, гинеколози, но и радиолози и доктори по семејна медицина се оние кои во моментов се меѓу најбараните за работа во 62 болници колку што има во таа земја.

Од друга страна хрватската лекарска комора бележи 13 613 вработени лекари со полно работно време, а има и такви кои работат по 4 часа дневно бидејќи се во пензија.

Хрватска во последните години константно се соочува со недостиг на кадар и постојано бара сезонски работници.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com