23.8 C
Skopje
Saturday, June 25, 2022

Хрватска се соочува со намален број на туристи во однос на лани

Најчитани вести

Во првата недела од јули во Хрватска има 90.000 гости и 400.000 ноќевања помалку отколку во истиот период минатата година. Падот на гости е забележан во сите делови на земјата, а најпогодени се приватните сместувачки капацитети.

Според податоците на порталот „Индекс“, се забележуваат 12 отсто помалку гости и 20 отсто помалку ноќевања од Германија, кои се едни од најбројните туристи во земјата. Во првата недела од јули 2018 година, во Хрватска пристигнале 1.094.199 гости, а оваа година 1.004.139.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com