17.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Хрватска почнува со вакцинација на населението

Најчитани вести

Во Хрватска денеска почнува дистрибуција на 25.200 дози од вакцините на „Модерна“ и „Астра Зенека“, а ќе се вакцинираат лица постари од 65 години, хронично болни, а потоа сите останати кои сакаат.

Епидемиологот од хрватскиот Завод за јавно здравје, Ива Пем Новосел објаснила дека количините се проропционално распределени според бројот на жители.

Хрватска вчера потврди 25 смртни случаи како последница од Ковид-19 и 246 новозаболени.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com