18.8 C
Skopje
Tuesday, September 27, 2022

Хрватска почнува преговори со Меркел за инвестиција на „Фолксваген“

Најчитани вести

Хрватската влада денеска се очекува да отвори разговори со германската канцеларка Ангела Меркел за пристигнувањето на Фолксваген во Хрватска, објави министерот за економија Дарко Хорват, јавија хрватски медиуми.

Иако пред три недели, шефот на производство на Фолксваген, Андреас Тостман, изјави дека не бараат алтернативна локација за нивната нова фабрика од 1,5 милијарди, и покрај одложување во Измир, Хорват тврди дека владата подготвила понуда за германскиот инвеститор и е решена таа инвестиција се реализира во Хрватска.

Хорват изјави дека Владата претходно ги примила и обработувала сите барања на менаџментот на Фолксваген и открила три потенцијални локации за фабриката.

-Разговорите со Меркел започнуваат … за да ја реализираат својата инвестиција во Хрватска, а владата собра понуда за Фолксваген и пронајде три локации каде има милион квадратни метри земјиште подготвени и сите други услови, а побарани беа 40 параметри, да се реализира таа инвестиција, рече Хорват.

Според него, има три локации за фабриката: Вараждин, Иваниќ-Град и Дуго Село.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com