37.8 C
Skopje
Wednesday, June 23, 2021

ХРВАТСКА ЛЕКАРКА: Од 30 до 50 отсто од пациентите ја одбиваат АстраЗенека, добиваме и закани

Најчитани вести

Претседателката на Хрватска семејна медицина, Наташа Бан Тоскиќ, за хрватското радио денеска изјави дека меѓу 30 и 50 проценти од пациентите одбиваат да се вакцинираат со АстраЗенека.

„Триесет до педесет проценти од пациентите во некои ординации одбиваат да се вакцинираат со АстраЗенека. Ова целосно ја блокираше нашата редовна работа. Нашите медицински сестри постојано треба да се јавуваат и да бараат да се вакцинираат луѓето, а исто така добиваме и закани”, рече Бан Тоскиќ.

„Мислам дека е закана ако некој пациент ми испрати е-пошта во која вели дека ќе преземе мерки доколку до утре не ја добие вакцината што ја сака“, рече Бан Тоскиќ.

„Апелираме до главните организатори на вакцинација да ни олеснат, треба да се отстрани целосната администрација од нас“, рече Бан Тоскиќ.

„Вакцинацијата во операциите на семејната медицина трае повеќе од еден месец, а лекарите дури синоќа добија информација дека ќе им пристигнат дози за следната недела“, рече таа.

Проблемот настанал бидејќи иста количина на дози била распределена на сите ординации.

„Ординациите со поголем процент на стари жители се очекува да добијат 20 дози на АстраЗенека повеќе од помалите ординации“, рече Тоскиќ, додавајќи дека првично посочиле дека треба да се испланираат вакцинации и да се утврдат приоритетни пациенти на ниво на град, округ или држава.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести