18.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Хрватска за седум години остана без 200.000 жители

Најчитани вести

Хрватска за само седум години, од 2013 година кога стана членка на ЕУ па до крајот на 2019 година, остана без околу 200.000 жители, покажуваат податоците на државниот Завод за статистика.

Според податоците, Хрватска кон крајот на 2012 година, пред нејзиното приклучување во Унијата, имала малку повеќе од 4,26 милиони жители, а кон крајот на 2019 година населението изнесувало помалку од 4,06 милиони.

Локалните медиуми објавуваат дека поразителната демографска слика е последица на негативниот природен прираст, односно поголем број на починати отколку родени, но и на значително поголемото масовно иселување, кое е резултат на отворањето на пазарите на труд во останатите земји членки на ЕУ за хрватските државјани.

Експерти тврдат дека со таквото намалување на бројот на жители, државата во следните пет години би можела да загуби град со големина на Осиек.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com