19.8 C
Skopje
Thursday, June 17, 2021

Хрватска ги засилува мерките за борба против епидемијата

Најчитани вести

Епидемиолошката состојба во Хрватска се влоши, а во последните два дена бројот на новоинфицирани коронавирусот со вирусот е значително зголемен над 1.000.

Како што беше објавено вчера, растот на бројот на нови случаи на инфекција со коронавирусот е скоро 50 проценти во споредба со минатата недела.

Поради големиот раст, но и затоа што тешко е да се очекува намалување на бројот на нови случаи во иднина, а со голем број хоспитализирани, што до одреден степен ќе го оптерети здравствениот систем, јавноста започна да шпекулира за нови построги мерки, па дури и за ново „заклучување“, пишува Индекс.хр.

Сепак, тој портал дознава дека нема да има заклучување во пресрет на Велигден, а најверојатно нема ни подоцна. Наместо тоа, како што е наведено, хрватскиот кризен штаб воведува, или можеби подобро кажано, зајакнување на моделот на мерки по окрузи, што ќе се прошири до казни.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести