21.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Хрватска бара сезонски работници за претстојната туристичка сезона

Најчитани вести

И покрај големата неизвесност каква ќе биде оваа туристичка сезона, сите поголеми туристички компании во Хрватска започнаа да бараат сезонски работници.

Оваа година новост е укинувањето на квотите за странски работници. Тоа практично ќе биде под знак прашалник до последната минута, но подготовките за сезоната во однос на барање работници започнаа.

Ова беше потврдено за „Нови лист“ од Хрватската служба за вработување (ЦЕС), која во моментов ги интервјуира сите невработени лица за да ја испита нивната подготвеност за работа во текот на туристичката сезона.

„За жал, оваа година, поради епидемиолошките мерки, не сме во можност да организираме Денови на вработување во туризмот, но ќе им ја пружиме целата поддршка на работодавците за да им обезбедиме работници кои им се потребни“, велат од ЦЕС.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com