32.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Хоти: Најавите на Вучиќ за јакнење на воените капацетите се закана за мирот во регионот

Најчитани вести

Вршителот на должноста премиер на Косово, Авдулах Хоти оцени дека најавите на претседателот на Србија Александар Вучиќ за задолжително служење на воениот рок во неговата држава поради наводните опасности кои ѝ доаѓаат од Косово, претставуваат закана за мирот и стабилноста во регионот.

По изјавата на Вучиќ, која ја пренесоа вчера косовките медиуми, дека „Србија ќе ги зголеми воените капацитети поради развојот на настаните во Косово“, Хоти порача дека таквите ставови на српскиот лидер се на штета и на постигнувањето конечно решение за споровите меѓу двете држави.

– Изјавата на српскиот претседател Вучиќ за јакнење на воените капацитети, со претекст развојот на настаните во Косово, не ѝ служи на мирот и стабилноста во регионот, а уште помалу на постигнувањето конечен договор и на меѓусебнота признавање, напиша косовскиот премиер на неговата официјална страница на Фејсбук.

Хоти исто така порача дека „Косово останува посветено на својот пат кон интеграциите во НАТО и продлабочувањето на соработката со меѓународните стратешки партнери, САД и пријателските земји од Европската унија“.

Изјавата на Вучиќ за јакнење на српската војска и нејзините капацитети, со најава за задолжително служење на воениот рок, уследи по најавата на лидерот на партијата Алијанса за иднината на Косово, поранешниот премиер Рамуш Харадинај, дека, доколку биде избран за претседател на Косово, ќе организира референдум за обединување на неговата држава со Албанија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com