24.8 C
Skopje
Tuesday, May 24, 2022

Холестерол, артритис и настинка – лечат 2 состојки кои секој ги има дома

Најчитани вести

Срцеви заболувања

Направете паста од мед и цимет во прав. Јадете го секој ден за појадок, можете да го намачкате на леб наместо путер. Го намалува холестеролот во артериите и спречува срцев удар, го намалува отежнато дишење при физички напор и го зајакнува срцето.

Артритис

Луѓето кои страдаат од артритис можат да пијат (наутро и навечер) една чаша топла вода со две лажички мед и една кафена лажичка цимет. Ако овој препарат се зема редовно, може да излечи дури и хроничен артритис.

Воспаление на мочен меур

Во чаша млака вода ставете две лажички цимет и една лажичка мед и испијте. Ги уништува бактериите во мочниот меур.

Холестерол

Напитокот кој се состои од две лажички мед и три лажички цимет измешани со половина литар вода е многу корисен за луѓето кои имаат висок холестерол. Истражувањата покажаа дека таквиот препарат го намалува нивото на холестерол во крвта за 10% во рок од еден час.

Настинка

Ако сте настинати, три дена по ред земајте по една лажица млак мед со прстофат цимет. Ќе излечи кашлица, настинка и ќе ги исчисти синусите.

Мозолчиња

Направете паста од три лажички мед и една кафена лажичка цимет. Нанесете на мозолчињата пред спиење и измијте го лицето со топла вода следното утро. Ако го повторувате ова секој ден две недели, од корен ќе ги отстраните сите мозолчиња.

Кожни инфекции

Осип или инфекции на кожата можете да ги отстраните така што ќе ги намачкате со мешавина од цимет и мед измешани во еднакви пропорции.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com