7.8 C
Skopje
Friday, October 7, 2022

Холандски државјанин се изгубил на Пелистер

Најчитани вести

Дваесет и петгодишен државјанин на Холандија, кој бил пријавен дека се изгубил на планината Пелистер, е спасен од тимот за брз одговор за спасување на планини при Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС).

Како што соопштуваат од ДЗС, до нивното Подрачно одделение во Битола, вчера во 13:35 часот пристигнала дојава за изгубено лице. Станува збор за странски државјанин, А.А.(25) од Холандија, кој се упатил од с.Нижополе кон Големо Езеро на Пелистер.

„По лоцирањето на изгубеното лице, тимот за брз одговор за спасување на планини, при Дирекцијата за заштита и спасување, излезе на терен, и во 15:10 часот го пронајде лицето над с.Нижополе, со лесна повреда на коленото. По санирањето на повредата, тимот за брз одговор за спасување на планини при ДЗС, безбедно го пренесе лицето до Битола, каде што е и сместено“, стои во соопштението на ДЗС.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com