29.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Холандските железници ќе им платат отштета на жртвите на Холокаустот

Најчитани вести

Холандската национална железница НС денеска соопшти дека ќе им исплати десетици милиони евра отштета на Евреите, кои со нејзини вагони биле транспортирани во нацистичките логори на смртта во текот на Втората светска војна.

Право на исплата на отштетата за „црната страница во историјата на НС“ ќе имаат преживеаните логораши, како и роднини на починатите Евреи во логорите. НС во текот на Втората светска војна остварила голема заработка, која според сегашниот курс изнесува неколку милиони евра, од транспортот на Евреи во нацистичките концентрациони логори. Компанијата проценува дека право на отштета по овој основ ќе имаат неколку илјади лица, меѓу кои и околу 500 преживеани логораши.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com