22.8 C
Skopje
Friday, August 19, 2022

Холандска докторка на суд поради еутаназија на пациент

Најчитани вести

Холандска докторка се појави на суд откако извршила еутаназија на пациентка која страдала од тежок случај на деменција. Обвинителите велат дека докторката не сторила доволно за да ја потврди согласноста на пациентот.

Ова е прв ваков случај откако Холандија ја легализираше еутаназијата во 2002 година. Доторката, наводно, и дала седативи на жената и побарала од нејзиното семејство да ја задржи, додека и ја ставала инекцијата.

Обвинителите велат дека пациентката покажала отпор во текот на овој процес. Докторката, која не е именувана, вели дека постапила претпазливо.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com