-6.2 C
Skopje
Tuesday, January 25, 2022

Холандија: задолжителна ковид-пропусница за влез во тоалетите на баровите

Најчитани вести

Посетителите на баровите во Холандија немаат обврска да покажат ковид-пропусница за седење на терасите, но ќе мора да имаат таков документ ако одат во тоалет, соопшти холандското министерство за здравство.

Холандските власти неодамна укинаа некои ограничувања во борбата против коронавирусот, меѓу кои и укинување на држењето физичко растојание, меѓутоа најавија ковид-пропусници за посета на барови, ресторани и фестивали.

„Ако сакате да користите тоалет, ќе мора да го покажете својот код“, соопшти министерството и потсети дека QR код кој потврдува дека лицето е вакцинирано, е задолжителен за граѓаните постари од 13 години.

Меѓутоа, холандскиот премиер Марк Руте изјави дека не е добра идеја да се прави исклучок за оние што седат на терасите на рестораните, затоа што луѓето секако треба да влезат да платат сметка или да одат во тоалет.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com