21.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Холандија го продолжи полицискиот час до 15 март

Најчитани вести

Холандската влада објави дека полицискиот час ќе биде продолжен до 15 март, како дел од борбата против коронавирусот.

Полицискиот час од 21 до 4:30 часот е во сила од 23 јануари, а требаше да трае до 2 март.

Полицискиот час воведен за првпат по Втората светска војна предизвика протести кон крајот на јануари, најголеми во Холандија во последните неколку децении, со уапсени повеќе од 400 лица. Сепак, владата сега објави олеснување на некои ограничувања, вклучително и повторно отворање фризерски салони.

Баровите, кафулињата и рестораните сè уште остануваат затворени, како и таканаречените ирелевантни продавници, но купувачите ќе можат да одат во нив барем по договор да купат нешто.

Најголемата холандска угостителска организација во понеделникот објави тужба против владата за да ја принуди повторно да ги отвори баровите и рестораните, кои се затворени од средината на октомври.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com