15.8 C
Skopje
Monday, June 21, 2021

ХЕРПЕСОТ ИСЧЕЗНУВА ЗА САМО 1 ДЕН: 4 ефтини народни лекови кои ефикасно го решаваат проблемот

Најчитани вести

Постојат повеќе од двесте видови на херпес во светот: симплекс, водени сипаници, херпес на воспалено грло, херпес зостер, цитомегаловирус … Лекарите разликуваат осум видови на инфекции, кои имаат различни манифестации. Херпесот може да се пренесе преку кој било контакт: ракување, прегратки, бакнежи, сексуален контакт. Речиси е невозможно да се избегне инфекција.

Според статистичките податоци, 95% од луѓето се носители на херпес, но не секој го има. Првиот тип е најчест – херпес симплекс.

Од првиот симптом до заздравување

Лекарите открија пет фази кои недвосмислено укажуваат на тоа дека вашето тело се бори против херпес:

  • непријатност, чешање и пецкање на места каде што вирусот се манифестира
  • појава на мали меурчиња од вода, зголемена болка
  • пукање на меурите и формирање на чиреви на нивно место
  • раните заздравуваат, исушените красти паѓаат и знаците на болеста се повлекуваат

И покрај фактот дека вирусот е една од оние болести кои „поминуваат сами по себе“, сепак е потребно да се лекува. Во спротивно, ако не го следите советот на лекарот, вирусот, чиј „концентрат“ е во меурите на водата, лесно ќе се прошири.

Народни лекови

Народните лекови за оваа вирусна инфекција имаат неколку предности, освен што се лесно достапни, немаат и несакани ефекти, па може да се користат за лекување на бремени жени и деца.

Масла

Во борбата против херпесот помагаат масла – од бор, морска бука, шипинка, чајно дрво, сибирска ела. При првите симптоми на “треска” на усните, потребно е да се подмачкува проблематичната област со масло и да се повторува постапката на секој час или два. На тој начин е можно да се избегне развој на инфекција и појава на меурчиња.

Неопходно е да се нанесе маслото со чиста крпа (и раце) со кружни движења, почнувајќи од надворешните граници на воспалението до самиот центар.

Сокови од растенија

Исто така, соковите од растенијата каланхое и алое помагаат при првите симптоми. Само скршете го цветниот лист, исплакнете го и нежно капете го сокот што го исцедивте на усната со сокот што излезе од растението.

Хигиенски производи

Ефективен и ефтин лек е тројна колонска вода и салицилна киселина од 2%.

Лук

Лукот е добар во борбата против херпесот. Измешајте еден сецкан лук со лажичка мед и павлака со полни маснотии и нанесете ја на воспаленото место. Исплакнете ја смесата со чај од камилица.

Направете ги сите третмани со многу нежни движења за да не предизвикате уште поголема иритација.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести