„Хармони ОС“ е ривалот на „Андроид“, објави „Хуавеи“

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

„Хармони ОС“ е новиот оперативен систем кој го претстави кинескиот телекомуникациски гигант „Хуавеи“, на кој, по санкциите од САД му се заканува забрана за пристап до оперативниот систем „Андроид“. Системот го претстави извршниот директор на компанијата Ричард Ји, додавајќи оти со новиот систем „сакаат да придонесат за поголема хармонија во светот“.

„Хуавеи“ е на второ место во светот по производство на смарт телефони. Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп во мај го стави „Хуавеи“, светски лидер во 5-Г технологија на црна листа. Трамп им забрани на американските компании да продаваат опрема на странски компании кои можат да бидат закана по националната безбедност.

„’Хармони Ос’ е сосема различен од ‘Андроид’ и ‘iOS’“, рече директорот додавајќи оти „Хуавеи“ моќе да почне да го користи системот во секо време, но засега сѐ уште му даваат предност на „Андроид“.

„Ќе се префрлиме на ‘Хармони’ во оној момент кога нема да смееме да го користиме ‘Андроид’“, кажа Ји.

T.E.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.