28.8 C
Skopje
Sunday, June 20, 2021

Хари ја најде „вистинската работа“: Во новата фирма веднаш стана шеф

Најчитани вести

Откако принцот Хари (36) неодамна се пожали во „интервјуто на годината“ во Опра дека неговото семејство го отстранило од кралскиот јасли и дека веќе нема џепарлак што го заслужува за неговата сина крв. Една од најчестите забелешки со кои се соочуваше, ако ги прочиташе коментарите што му укажуваа, беше „да ја најде вистинската работа“.

Според бројни американски медиуми, се чини дека тој конечно го најде тоа. Хари станува дел од успешен американски стартап, односно технолошката компанија BetterUp, која преку својата брзо развивачка платформа нуди персонализирана психолошка помош и услуги на т.н. тренер за живот. Се разбира, тој веднаш доби една од раководните позиции.

24sata

Принцот потврди за Волстрит журнал дека ја прифатил понудата на компанијата и дека се надева дека наскоро ќе им помогне на луѓето, исто како што оваа платформа му помагаше лично во последните месеци.

Хари претходно објави како се гледа себеси во оваа индустрија. Тој рече дека би сакал да работи на проблеми со менталното здравје, иако тоа сигурно не е негова професија. Она што веројатно може да го стори со своето влијание е да привлече дополнително внимание на проблемите со кои се повеќе луѓе се соочуваат.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести