Home » Хари Кејн чека, Баерн чека

Хари Кејн чека, Баерн чека

by Lina Muslija

Спектакуларниот мултимилионски трансфер од англискиот репрезентативец Хари Кејн од Тотенхем во Баерн веројатно е пред комплетирање. Кејн веќе треба да ја заврши лекарската проверка во Минхен во петок и да потпише четиригодишен договор, како што објавија неколку медиуми.

Можно е и деби за 30-годишникот в сабота во Суперкупот против победникот на Купот на Германија, Лајпциг, објави Скај. Сепак, Кејн би морал да пристигне во Минхен навреме: според извештаите на другите медиуми, заминувањето на Кејн од Лондон било одложено затоа што клубот ја повлекол неговата дозвола за заминување на краток рок. Наводно, Кејн сега го добил клупското „оди“.

„Работиме на тоа“, изјави тренерот на Баерн, Томас Тухел, во петокот на прес-конференцијата пред Суперкупот: „Засега нема одлука, нема договор“. Кејн „не е наш играч“ во моментов.

Според информациите, Тотенхем и Баерн претходно се договориле за трансферна сума од над 100 милиони евра за врвниот стрелец. Трансферот се чинеше дека е на домашен терен уште во четврток. Но, тогаш извештаите предизвикаа возбуда дека Кејн повторно се двоумел со посветеноста на Баерн.

Се чини дека сега сѐ е во ред и Баерн може да се радува на нов стрелец една година по заминувањето на Роберт Левандовски. Клубот би ја скршил звучната бариера за сумата за трансфер. Покрај трансферната сума од повеќе од 100 милиони евра, веројатно би имало околу 100 милиони за шпекулирачки четиригодишен договор. Така Кејн би станал убедливо рекордна аквизиција во Бундеслигата.

Претходниот рекордер беше Французинот Лукас Ернандез, кој во Баерн дојде од Атлетико Мадрид во 2019 година за 80 милиони евра. Дефанзивецот од ова лето настапува за Парис Сен Жермен.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More