22.8 C
Skopje
Tuesday, September 27, 2022

Харадинај: Србија да престане со лудилото да се вооружува од Русија и Кина

Најчитани вести

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај смета дека постојаното вооружување на Србија со воена опрема од Русија и Кина претставува директна закана за Косово, но и за, како што вели, „кревкиот мир во регионот“, јави дописникот на МИА од Приштина.

Харадинај преку својата страница на Фејсбук порача дека е „лудило“ тоа што Србија продолжува да набавува противвоздушни ракетни системи и друга воена опрема од тие две земји.

– Постојаното вооружување на Србија со воена опрема од Русија и Кина (панцири, противвоздушни ракетни системи, дронови, итн.) претставува директна закана за Косово, за кревкиот мир во регионот и евроатлантските перспективи. Србија треба да престане со тоа лудило пред да биде предоцна, напиша Харадинај.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com