4.8 C
Skopje
Thursday, October 28, 2021

Хаос на протест во САД – се судрија десничарски и левичарски групи

Најчитани вести

Протестите на десничарските и левичарските групи во американскиот град Портланд во неделата станаа насилни.

Двете страни се судрија, а еден маж беше уапсен за пукање кон демонстрантите.

Никој не е повреден при размената на оган.

Демонстрантите кршеа прозорци на автомобили.

Шефот на полицијата Чак Ловел на прес -конференција рече дека полицајците не мора итно да интервенираат за да го прекинат судирот помеѓу групите, но истакна дека „само затоа што не се уапсени на лице место, не значи дека луѓето нема да бидат обвинети за кривични дела“. пренесе агенцијата „АП“.

Портланд стана „магнет“ за судири меѓу политичките екстремисти од минатата година.

Вчерашните протести се одржаа по повод годишнината од насилниот конфликт помеѓу десничарските и левичарските групи во центарот на Портланд, како дел од серијата улични демонстрации по убиството на Џорџ Флојд на 25 мај минатата година од Минеаполис од страна на полицаец.

Тие судири резултираа со убиство на десничарскиот демонстрант, 39-годишниот Арон Даниелсон, на 29 август минатата година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com