-8.2 C
Skopje
Wednesday, February 8, 2023

Хаос на Копа – судијата ги уништи Колумбијците за пораз од Бразил

Најчитани вести

Колумбијците не можеа да се помират со 2:1 поразот од Бразил во меч од групната фаза на Копа Америка 2021, откако израмнувачкиот гол на Роберто Фирмино во 78. минута се случи откако судијата Нестор Питана случајно играше со топката, по што Касемиро им донесе победа на „Селесао“ во 10. минута од судското продолжение.

Луис Дијаз ги донесе Колумбија во водство уште во 10. минута и овој резултат беше актуелен до 78. минута, кога колумбиските дефанзивци застанаа кога судијата Питана ја закачи топката, дозволувајќи Фирмино лесно да ја смести топката во мрежата. Касемиро потоа ги скрши колумбиските срца со гол по корнерот на Нејмар.

Колумбискиот селектор Реиналдо Руеда беше бесен.

„Двата гола на Бразил дојдоа од различни ситуации. Во првиот судијата дефинитивно попречи. Штета за резултатот“, изјави Реина.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести