10.6 C
Skopje
Saturday, October 16, 2021

Хаос на аеродромот во Кабул: Авганистанците очајно бегаат од талибанците

Најчитани вести

Американските сили на аеродромот во Кабул беа принудени да пукаат во воздух кога толпа луѓе излегоа на пистата, со цел да ги спречат да се качат на воени авиони, потврди американски претставник за „Ројтерс“.

Официјалниот претставник рекол дека воените летови од Кабул биле наменети само за дипломати и вработени во локалната амбасада.

Телевизијата Ал Џезира објави дека има хаос на аеродромот во Кабул, дека хеликоптерите ги носат вработените во амбасадите и дека аеродромот е полн со граѓани кои очајно сакаат да се качат на летовите за да избегаат од талибанците, кои вчера влегоа во Кабул.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com