Home » Хан со порака што треба да направиме за да бидеме дел од ЕУ

Хан со порака што треба да направиме за да бидеме дел од ЕУ

by Журнал.мк

Поранешниот еврокомесар за проширување, а сега еврокомесар за буџет, Јоханес Хан, порача дека земјата е на добар пат, но неопходни се реформи. Но, тоа не значи да се брза, туку сите политички партии, заедно да донесат одлуки. 

„Владеењето на правото е предуслов, затоа е многу важно за нас да се спроведат реформи. Правосудниот систем не е совршен, треба да се подобри. Но, сето ова да се направи со широки дискусии, нема причина да се брза во носењето такви одлуки. Важно е сите да се вклучат во општеството. Мислам дека на крај значајно е сите да бидат согласни за тоа да се има политичка одговорност“, изјави Хан.

Вели дека новата политика во Унијата е сите земји од Западен Балкан да се обединат,  но додаде дека проширувањето се базира на заслуги. Им порача на политичиратите да соработуваат, и заедно да носат одлуки, а Македонија да го зграпчи моментот и да стане 28-та земја членка. Францускиот претседател Емануел Макрон претходно изјави дека е за Европа во повеќе брзини, односно сака реформи во ЕУ. 

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More