-8.2 C
Skopje
Wednesday, February 8, 2023

Хан: Непочнувањето на преговори со Македонија и со Албанија е неуспех за ЕУ

Најчитани вести

Непочнувањето на пристапни преговори со Македонија и со Албанија е јасен неуспех на Европската Унија, кажа поранешниот еврокомесар Јоханес Хан на панел дискусијата „Ресетирање на синергијата меѓу ЕУ и САД кон Западен Балкан“.

– Многу беше кажано за неспособноста на ЕУ да ги почне пристапните преговори за Македонија и Албанија. Ова е јасен неуспех од наша страна. Европската комисија донесе многу извештаи дека овие земји испорачаа резултати и отсекогаш велевме откако тие ќе испорачаат, мораме и ние да испорачаме резултати, а ние тоа не го направивме досега – рече Хан, додавајќи дека се надева оти словенечкото претседателство ќе може да постигне напредок по ова прашање.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести