28.8 C
Skopje
Thursday, August 11, 2022

Хан: Блиску сте за да направите голем чекор во октомври

Најчитани вести

Блиску сте за да направите голем чекор во октомври, еврокомесарот Хан ја истакна надежта дека во октомври Македонија ќе ги започне преговори за членство во ЕУ.

Жали за јуни, бидејќи земјата испорача се што се бараше од неа, но неопхоно е да се спроведат реформите, рече Хан.

Корупцијата и оранизираниор криминал се главните точки за кои треба да владата да испорачува реформи.

Еврокомесарот беше дециден дека е од круцијална важност да се преземат чекори и да се обезбеди независно обинителство.

Сите политички партии треба да покажат отвореност за соработка и да покажат нула толеранција за корупцијата и организираниот криминал, да бидат фокусирани на октомври и добивањето на датум за почеток на преговори.

Освен со Заев, комесарот за соседска политика и преговори за проширување на ЕУ, денеска во Скопје ќе има средби и со претседателот Стево Пендаровски и лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Христијан Мицкоски и Али Ахмети.

Еврокомесарот Хан е искрен поддржувач за нашето членство во ЕУ, рече по средбата премиерот Заев.

Посветената работа на еврокомесарот Хан на Запаниот Балкан даде големи резултати, ние сме земја блиска на ЕУ. Очекуваме пријателството да продолжи, тој останува нашиот линк во процесот на евроинтеграциите на Македонија, рече Заев.

„Во октомври очекуваме ЕУ да си го оджи зборот и Македонија да започне да ги отвора поглавјата за членство во ЕУ“, истакна премиерот.

Тој го рече дека носењето на новиот закон за Јавно обвинителство, како придонес кон влеењето на правото во државата.

Главните забелешки на опозицијата се вградени во предлог законот

Одлучна и бескомпромисна борба против корупцијата и организираниот криминал

Никој не е привилегиран, никој нема да биде амнестиран, порача Заев.

Тој заврши со зборовите Македонија се докажа и покажа како земја во која владее правото.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com