15.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Хамас ги критикува ОАЕ за увозот на стоки од израелските населби

Најчитани вести

Палестинската група Хамас во неделата ги осуди Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) за увоз на стоки од израелските населби на окупираниот Западен Брег, пренесува „Анадолија“.

Во изјавата, портпаролот на Хамас, Хазем Касем, рече дека овој потег е еднаков на поттикнување на изградбата на ционистички населби на окупираните палестински територии. Касем рече дека трговскиот договор ОАЕ и Израел ја поттикнува политиката на раселување што ја практикува ционистичкото десно крило .

Израелскиот „Канал 7“ претходно соопшти дека првата комерцијална пратка производи од израелските населби до ОАЕ почна во неделата. Засега нема коментар од властите на ОАЕ за извештајот.

ОАЕ и Израел во септември потпишаа договор спонзориран од САД за нормализирање на нивните односи, потег што го следеа Бахреин и Судан и неодамна Мароко. Договорите за нормализација наидоа на масовна осуда од Палестинците, кои велат дека договорите ги игнорираат нивните права и не им служат на палестинската кауза.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com