1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

Хакери украдоа кодови во компанијата за видео-игри ЕА

Најчитани вести

Хакери ја нападнале компанијата за видео-игри Electronic Arts (EA) и украле вредни информации, потврдија од гигантот, јави Би-Би-Си.

Кибер-криминалците успеале да украдат кодови на игри како FIFA21 и код на Frostbite што е основа за други проекти. Според британски медиуми, украдени се околу 780 GB податоци.

ЕА тврдат дека податоците за играчите не биле погодени и дека водат истрага за кражбата на кодови. Хакерскиот напад не бил со цел откуп, тврдат од ЕА.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести