9.8 C
Skopje
Sunday, December 4, 2022

Хакери нападнаа стотици фирми во светот, бараат 70 милиони долари

Најчитани вести

Хакери кои оневозможиле стотици компании ширум светот, бараат 70 милиони долари за ослободување на блокираните податоци.

Ова на нивниот блог го објави сајбер банда позната како Ревил (REvil), објави „Ројтерс“.

Ален Лиска, од компанијата за сајбер безбедност „Рекордед Фучр“ (Recorded Future), потврди дека пораката е автентична, како и дека сајбер бандата го користи блогот од минатата година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести