28.8 C
Skopje
Sunday, June 20, 2021

Хакери бараат 50 милиони долари откупнина од Acer

Најчитани вести

Производителот на компјутери Acer се најде на мета на хакерска група, која бара милионска откупнина.

Хакери ја нападнале канцелариската мрежа на Acer и бараат откуп од 50 милиони долари за да го декриптираат компјутерите и да ги избришат украдените податоци.

Acer сè уште официјално не го потврдил хакерскиот напад, но се наведено е дека пријавил „неодамнешна абнормална ситуација“ до надлежните органи.

Неодамна, CD Projekt Red објави дека е жртва на хакерски напад што ги наруши плановите за објавување нови закрпи за играта Cyberpunk 2077.

Овој програмер е на пат конопоравување, а објави и видео во кое ги најавува промените што се дел од претстојниот 1.2 patch.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести