Home » Фулам ја одби понудата за Митровиќ

Фулам ја одби понудата за Митровиќ

by Lina Muslija

Александар Митровиќ ја прифати понудата да се пресели во Ал Хилал, но неговиот клуб Фулам ја одби понудата за трансфер.

Српскиот репрезентативец, изрази желба да го напушти Фулам три години пред истекот на договорот и да се пресели во Ријад. Ал Хилал испрати понуда до Митровиќ откако не успеа во намерата да го нагажира Ромелу Лукаку.

Фулам од Ал Хилал одби понуда од 25.500.000 фунти (30.000.000 милиони евра).

Британците не ја исклучуваат можноста Митровиќ до крјот на преодниот рок да се пресели во Саудиска Арабија, бидејќи како што пишува „Скај спорт“, Фулам во ниту еден момент не навле дека Митровиќ не е на продажба.

Според овој извор, Фулам е подготвен да ги продолжи преговорите, со цел да извлече што е можно повеќе пари од трансферот на Митровиќ.

Единствениот мотив на Митровиќ за преселба во саудискиот клуб се парите. Во следната сезона според договорот треба да заработи 4.100.000 фунти (4.700.000 евра). Не е познато колкава плата му нуди Ал Хилал, но се претпоставува дека не е помала од 20.000.000 евра, колку што му било понудено на Лукаку.

Доколку овој трансфер биде реализиран, тогаш Митровиќ во Ал Хила ќе игра заедно со соиграчот од репрезентацијата Сергеј Милинковиќ-Савиќ. Исто така тој би бил третиот играч од Премиер лигата кој во текот на летото се преселил во Ал Хилал по Рубен Невеш и Калиду Кулибали.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More