17.8 C
Skopje
Sunday, July 25, 2021

Фудбалскиот стадион „Маракана“ по 70 години ќе се преименува во „Кралот Пеле“

Најчитани вести

Најпознатиот фудбалски стадион во светот, Маракана во Рио де Жанеиро, по 70 години ќе го смени името. Од следната година овој стадион ќе се вика „Едсон Арантес до Насименто – Реи Пеле“ по легендарниот бразилски фудбалер Пеле. Зборот „реи“ ставен пред името на фудбалелерот, во превод значи „крал“.

Пеле на овој стадион играше многу пати, а во 1969 година таму го постигна 1.000. гол во кариерата.

„Решивме да му оддадеме почит на човекот кој го водеше бразилскиот фудбал и кој е познат во целиот свет како еден од најголемите фудбалери на сите времиња. На 80 години, и со неверојатна кариера зад себе, Пеле го заслужи тоа“, рекоа градските власти на Рио.

Стадионот е пуштен во употреба на 16 јуни 1950 година и има капацитет од 78.838 гледачи. Во 1950 и 2014 година на Маракана се одиграа финалните натпревари на СП во фудбал, а во 2016 година на овој стадион беа отворени Олимписките игри во Рио.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести