17.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Францускиот контрабасист Рено Гарсија Фонс во Филхармонија на 24 октомври

Најчитани вести

Францускиот контрабасист Рено Гарсија Фонс на 24 октомври (четврток) во 20 часот ќе настапи како солист со оркестарот на Филхармонија.

Пред македонската публика овој исклучителен басист ќе се претстави со свои композиции. На програмата на овој концерт се и Суитите 1 и 2 од балетот „Дафнис и Клое“ од Морис Равел. Со оркестарот на Филхармонија ќе диригира Џијан Емин.

По работата во врвни француски симфониски оркестри, Рено Гарсија Фонс во 90-тите години на минатиот век се одлучува за солистичка кариера. Тој разви свој музички јазик и стил со кој на автентичен начин го еманципира инструментот на кој свири.

Контрабасот во рацете на Фонс звучи како шпанска гитара, африканска бас лаута, како виола или персиска виолина. Станува збор за врвен инструменталист со каталонско потекло, и од таму всушност потекнува неговиот интерес кон шпанската и ориенталната култура, посочуваат од Филхармонијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com