7.8 C
Skopje
Saturday, December 3, 2022

Француската влада ги снабдува бензиските пумпи од стратешките резерви

Најчитани вести

Француската влада објави дека по штрајковите во рафинериите и складишта за енергенси кои го прекинаа производството и ги блокираа испораките на гориво во Франција, посегна до националните стратешки резерви на нафта за да обезбеди снабдување со бензински пумпи што останаа без гориво.

Портпаролот на француската влада Оливие Веран рече дека ситуацијата е „тензична“, но истакна дека нема недостиг од гориво на национално ниво, апелирајќи до потрошувачите да не паничат да купуваат гориво.

Во најпогодениот регион От-де-Франс, властите ја забранија продажбата на бензин и дизел на клиентите во канистри.

„Кога е потребно, ги користиме нашите стратешки залихи за да овозможиме снабдување на бензинските пумпи“, рече Веран на прес-конференција.

Штрајкот што го свика левичарскиот синдикат ЦГТ во Тотал Енерџи ја прекина работата во две рафинерии и две складишта, а две рафинерии Ексон Мобајл се соочуваат со слични проблеми од 20 септември.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести