Home » Французите на улица – ГЕНЕРАЛЕН ШТРАЈК во Франција поради зголемената инфлација во земјата

Французите на улица – ГЕНЕРАЛЕН ШТРАЈК во Франција поради зголемената инфлација во земјата

by Журнал.мк

Француските синдикати започнаа генерален штрајк во вторникот барајќи повисоки плати во услови на децениска висока инфлација, а за претседателот Емануел Макрон тоа е еден од најтешките предизвици по реизборот во мај.

Nationwide day of strike and protests in France

Штрајкот, кој најпрво ќе ги погоди јавните сектори како што се училиштата и транспортот, е продолжување на повеќенеделниот штрајк кој ја наруши работата на големите рафинерии и снабдувањето со бензински пумпи.

Еуростар соопшти дека откажал некои возови меѓу Лондон и Париз поради штрајкот.

Како што се зголемуваат тензиите во втората по големина европска економија, штрајковите веќе се прелеаа и во други делови од енергетскиот сектор, вклучително и нуклеарниот гигант ЕДФ, каде што работите за одржување клучни за снабдувањето со енергија во Европа ќе бидат одложени.

Претставник на синдикатот FNME-CGT во понеделникот изјави дека штрајковите влијаат на работата на 10 нуклеарни централи, со дополнително одложување на одржувањето на 13 реактори и намалено производство на електрична енергија во Франција за вкупно 2,2 гигавати.

Во јавниот превоз, се очекуваат големи прекини на локалниот транспорт, вклучително и Еуростар, возовите и меѓуградските возови, како и париската железница.

На штрајкот во вторник повикаа и синдикатите на јавните служби, како и можни прекини во работата на училиштата и другите јавни служби.

Штрајковите се одвиваат во тензичен политички контекст бидејќи француската влада треба да го усвои буџетот за 2023 година користејќи уставни овластувања што ќе ѝ овозможат да го заобиколи парламентарното гласање, рече во саботата премиерката Елизабет Борн.

Предвидено е штрајкови да се одржат низ целата земја, а тој во Париз ќе започне напладне.

Илјадници луѓе во неделата излегоа на улиците на Париз за да протестираат против покачувањето на цените.

Лидерот на крајно левичарската француска партија Непобедливи, Жан-Лук Меланшон, чекореше заедно со овогодинешната добитничка на Нобеловата награда за литература, Ани Ерно.

Меланшон свика генерален штрајк за вторник.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More