5.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Франција ќе поддржи целосно ембарго на руска нафта и гас

Најчитани вести

Франција ќе поддржи целосно ембарго на нафта и гас за Руската Федерација, соопшти претседателот на Франција Емануел Макрон во интервју за ТВ каналот „Франс 5“.

Макрон, исто така, ги негираше информациите дека на негова иницијатива е одложено прашањето за руското ембарго за нафта до крајот на француските претседателски избори и потсети на неговиот став дека Европејците треба да престанат да купуваат нафта и гас од Русија за да ја „ослабат способноста на Москва „за финансирање на војната.

– Франција не зависи од испораките на руски гас, така што друга земја го блокира ембаргото, додаде Макрон, додавајќи дека „европскиот пазар е меѓусебно поврзан“ и „Европа зависи од рускиот гас воопшто“.

Претходно вчера, Макрон рече дека немал никакви разговори со рускиот претседател Владимир Путин од откритијата за масакрот во Буча.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com