9.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Франција ги затвори границите за патниците кои не се од земји членки на ЕУ

Најчитани вести

Франција воведе нови епидемиски ограничувања на границата и повторно избегна воведување заклучување на целата територија.

Забрането е секое несуштинско патување од земји што не се членки на ЕУ, додека за граѓаните на земјите-членки на ЕУ се бара да направат негативен тест за Ковид-19, пренесува Би-Би-Си.

Премиерот на Франција, Жан Кастекс најави построго спроведување на полицискиот час и затворање на големите трговски центри, но овие мерки се сметаат за умерени и поволни за економијата.

Сепак, некои лекари сметаат дека ова нема да биде доволно за да се запре ширењето на вирусот во Франција.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести