10.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Франција воведува ПЦР тест за влез во државата

Најчитани вести

Францускиот претседател Емануел Макрон им рече на своите колеги од Европската унија дека Франција ќе ги направи PCR-тестовите задолжителни за сите патници кон Франција, вклучително и другите земји на ЕУ, од недела, беше објавено од кабинетот на Макрон.

Прекуграничните работници и копнениот транспорт ќе бидат ослободени од таа обврска, додаде француското претседателство.

Тестот ќе треба да се изврши најдоцна во рок од 72 часа пред поаѓањето, беше речено по видео-самитот на лидерите на ЕУ што се одржа вчера.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести