19.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022

Франкфурт 2019: Nissan ќе го претстави новиот Juke

Најчитани вести

Новиот Nissan Juke се базира на успехот на моделот од прва генерација со усвојување на еволутивен дизајн кој го задржува забавниот изглед и покрај фактот дека кросоверот сега е попросторен благодарение на целосно новата платформа CMF-B што ја дели со најновиот Renault Captur и Clio.

Втората генерација на јапонскиот кросовер е долга 4.210 mm, висока 1.595 mm и широка 1.800 mm, а во поглед на тежината тој е за 23 килограми полесен од својот претходник. Кросоверот изгледа попривлечно од порано благодарение на похармоничните пропорции, дизајнот на „лебдечки покрив“ и силната карактерна линија.

Надворешниот дизајн е обележан со детали како што е похрабриот изглед на V-motion решетката, како и предните и задните целосни LED светла. Nissan кај Juke нуди опции за персонализација на надворешноста во форма на прилагодливи браници, странични прагови и тркала од 20-инчни алуминиумски фелни, а во палетата на бои сега достапна е и новата Fuji Sunset боја.

Во споредба со надворешноста, ентериерот добил радикална трансформација. Новиот Juke усвојува целосно нов распоред на таблата со „лебдечки“ централен дисплеј, нов управувач со повеќе функции и намален број на копчиња во средишната конзола. Новиот инфозабавен систем NissanConnect нуди 8-инчен екран на допир, компатибилен со Apple CarPlay, Android Auto и Google Assistant. За подобар квалитет на звукот, достапен е и звучниот систем Bose Personal Plus кој доаѓа со осум звучници.

Што се однесува до погонските агрегати, јапонскиот кросовер располага со 1,0 литарски три-цилиндарски турбо-бензински DIG-T мотор, кој обезбедува моќност од 115 коњски сили, за кои производителот вели дека се доволни за подобри перформанси и поголема горивна економичност.

Официјалната премиера на Nissan Juke е закажана за престојниот Саем на автомобили во Франкфурт, кој започнува следната недела.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com