17.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

ФОТО: Роверот на Марс снимил необични светлечки облаци

Најчитани вести

На Марс нема многу облачни денови, поради неговата ретка и сува атмосфера. Облаците обично се формираат на екваторот во најстудените денови од годината, кога Марс е најоддалечен од Сонцето.

Но, научниците пред една маросовска година, односно две земји, забележале дека облаците над роверот почнале порано да се формираат од очекуваното.

Облаците биле исполнети со кристален лед на кој била распослана светлина од заоѓање на сонцето, а некои од нив светкале во разни бои, наведува НАСА.

Експертите откриле дека овие рани облаци се формираат на голема надморска висина од вообичаеното. Имено, најголем дел од облаците на Црвената планета се наоѓаат на висина до 60 километри, а се состојат од воден лед.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com